Święto Objawienia Pańskiego – Trzech Króli

6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego. W Polsce, jak też w Litwie, ten dzień jest bardziej znany jako święto Trzech Króli.

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest określana jako jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Już od końca IV wieku zaczęto ten dzień obchodzić jako święto niezależne od Bożego Narodzenia. W Kościele katolickim przypomina objawienie się światu Boga w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa.

Na pamiątkę wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat, na ulicach polskich miast odbywa się Orszak Trzech Króli. Są to uliczne jasełka nawiązujące do zwyczaju bożonarodzeniowego kolędowania.

Po raz dziesiąty te uliczne jasełka organizowane są w Siemiatyczach.
Organizacją Orszaku Trzech Króli w Siemiatyczach zajmuje się Akcja Katolicka przy współpracy z parafiami, szkołami i innymi instytucjami. W tym roku Orszak znów pojawi się na ulicach miasta. O godz. 12.00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli sprawowana będzie Msza Św., a następnie około godz. 13.00 Orszak Trzech Króli wyruszy ulicami Górną, Grodzieńską na Plac Jana Pawła II, gdzie znajduje się Stajenka z Nowonarodzonym Jezusem. Tam około godz. 14.00 Trzej Królowie złożą swoje dary.

za: Siemiatycze po raz 10. zapraszają na Orszak Trzech Króli